Alkohol és dohányzás / drogok tanulói munkalap duo- Alcoolul, fumatul, drogurile- fișă de studiu duo

Fișă de studiu prezintă efectele și consecințele dăunătoare ale alcoolului și drogurilor pentru tineri.
  • Fișa prezintă efectele, consecințele și pericolele utilizării substanțelor nocive care modifică conștiința (marijuana, psihostimulatoare, solvenți organici, medicamente sintetice), care sunt deosebit de periculoase pentru tineri, precum și simptomele consumatorilor de droguri și sfaturi la cine de apelat la ajutor.
    Fișa descrie efectele nocive ale alcoolului asupra organismului, consecințele grave ale consumului ocazional și regulat, evidențiază riscul de a dezvolta dependență, simptomele de sevraj și oferă informații despre abordarea problemelor de acest fel.
    Acesta descrie în detaliu ce substanțe nocive conțin țigările și alte produse din tutun, modul în care fumatul afectează organismul nostru și la cine pot apela fumătorii dacă vor să scape de această pasiune distructivă.
    Fișa poate fi păstrată în mapă cu capse.
    SER-275147-H