BTC Student-12 40-400x set de microscop biologic

Microscop de bază excelent, recomandat în special copiilor. Iluminare LED încorporată de jos în partea de sus, cu două oculare interschimbabile (WF10x, 16x), interval de mărire 40-640x, carcasă metalică, optică acromatică cu lentile de sticlă.
  • Microscopul biologic cu iluminare LED încorporată este echipat cu trei lentile de sticlă. Obiectivele 4x, 10x și 40x și ocularul WF10x oferă mărire de 40x, 100x și 400x, cu care deja puteți vedea multe. Înlocuirea ocularului de 10x cu 16x, de asemenea, furnizată, oferă o mărire de 64x, 160x, 640x. Pe lângă iluminarea standard LED inferioară, găsim și o iluminare superioară, cu care putem efectua și inspecții de suprafață la mărire redusă (40x) (de exemplu, frunze, insecte mici, pietricele plate, șmirghel etc.), făcându-l o excelentă ocazie pentru copii de a se familiariza cu natura. Luminozitatea iluminării poate fi reglată. Capul este înclinat la 45 de grade, care poate fi, de asemenea, rotit, făcând vizualizarea confortabilă. În locul unui ocular de dimensiuni standard, se poate atașa o cameră microscopică (achiziționată opțional) pentru a captura imaginea văzută.

Pe lângă microscopul de bază, setul Student-12 include și o cameră de 640x480 pixeli cu care poate fi înregistrată imaginea capturată (este inclus și un CD cu software). De asemenea, sunt incluse 5 diapozitive pre-pregătite, 5 lame și un dispozitiv de secționare manuală (microtom). Lamele și lamelele au fost adăpostite într-o cutie de depozitare cu secțiune din plastic care poate fi blocată în total, cu 12 preparate. Pregătirea este ajutată de reactivii din kit (sare, adeziv pe bază de cauciuc etc.), o pensetă metalică și o cutie de depozitare cu capac de mărire cu 4 compartimente. Întregul pachet este găzduit într-o carcasă practică din plastic cu mâner. Microscopul neutilizat poate fi acoperit cu folia de acoperire furnizată.

Caracteristici:
    Oculare WF 10x și WF16x (interschimbabile)
    Sursă de lumină LED superioară și superioară încorporată (reglabilă)
    Accesoriu pentru cameră
    Diafragmă rotativă cu diametrul de 2,8-15 mm (5 trepte)
    Masă obiect 100x100 mm
    Lentile pentru obiecte: acromatice 4x, 10x, 40x