BTC Student-M4c15 LED 20-80x stereomicroscop

NOU
BTC Student-M4c15 LED 20-80x stereomicroscop

Stereomicroscop STM4c-LED cu mărire variabilă 20x / 60x / 80x, cu iluminare LED de sus și de jos.
  • Seria de stereomicroscoape STM-4 se deosebește de microscoapele cu corp mic prin gama largă de mărire și luminile diferite. Cele trei perechi de lentile sunt standard cu mărire de 10x, 30x și 40x, dar cu înlocuirea opțională a ocularului, se poate realiza o mărire de până la 100x (cu perechea de oculare WF25x). Imaginea este cu adevărat stereo, deci experiența este tridimensională. Fie că sunteți în căutarea unui instrument ușor de transportat pentru aplicații de laborator sau de teren, STM-4C va fi instrumentul potrivit datorită dimensiunii și greutății reduse. Echipat cu lentile acromatice, microscopul oferă o imagine clară, contrastantă chiar și la margini. Câmpul vizual larg al ocularului WF este de 50 de grade.

Caracteristici:
    Capul microscopului poate fi rotit, astfel încât să putem examina obiecte mai mari care, de obicei, nu se potrivesc pe scenă (de exemplu, placă cu circuite imprimate, fotografie mai mare, film tipărit sau text scris de mână pentru examinare grafologică etc.).
    Există trei tipuri de microscoape în această serie, singura diferență dintre acestea se află în unitatea de iluminat. De asemenea, sunt disponibile cu oculari cu mărire diferită.
    STM-4a vine fără iluminare. Iluminarea poate fi rezolvată fie cu o lampă de masă, fie examinând obiectul în lumină naturală (de exemplu, în lumina soarelui).
    STM-4b are iluminare LED superioară, cea mai utilizată iluminare pentru stereo-microscoape. Orice obiect care nu este transparent ar trebui să fie iluminat direct. Lampa trebuie să funcționeze de la 220 V.
    Tipul STM-4c are atât iluminare LED inferioară cât și superioară, astfel încât să putem examina obiecte și preparate care necesită lumină transmisă. Ideal de ex. pentru examinarea secțiunilor de plante, minerale transparente-translucide.

Pentru cine îl recomandăm: copiilor, celor care sunt noi în natură, dar și elevilor de liceu, studenților și naturaliștilor amatori. Microscopul este excelent pentru mineralogie sau examen de suprafețe (boli ale frunzelor, defecte materiale etc.).

Specificații:
    Măsuță de sticlă mată de 96 mm, disc din plastic opțional de 96 mm, pe o jumătate alb și pe o jumătate negru (STM4c)
    Traseu fin de mișcare: 43 mm
    Reglare distanță brută: 70 mm; reglarea distanței maxime față de scenă: 21 - 128 mm
    Capul microscopului poate fi rotit (distanță minimă: 83 mm)
    Distanța ochilor: între 51 și 78 mm
    Opțiune de reglare a dioptriei pe ocularul stâng
    Ocular: WF10x
    Adâncimea câmpului: 5 mm
    Greutate: 3000 g (STM4c)
    Obiectiv glisant: 1x, 3x, 4x
    Mărire inclusă cu ocularul WF10x: 10x, 30x și 40x
    Diametrul zonei imaginate este de 18 mm la 10x, 9 mm la 30x, 5 mm la 40x
    Distanța de lucru (adică distanța dintre obiect și obiectiv): 48 mm
    Este compatibil cu ocularele standard de 30,5 mm ale microscopului, astfel încât prin înlocuirea / extinderea ocularelor se pot realiza măriri suplimentare sau chiar o cameră poate fi conectată la acesta.
    CN-ST-M4c20LED
    Status