Fogamzás / fogamzásgátlás tanulói munkalap duo- Contracepția / metode de contracepție- fișă de studiu duo

• Fogamzás / fogamzásgátlás tanulói munkalap duo- Contracepția /  metode de contracepție- fișă de studiu duo

Fișa ilustrează procesul de concepție și prezintă metodele de contracepție.
  • Conform ultimelor sondaje, adolescența și viața sexuală a tinerilor începe cu 3-5 ani mai devreme decât acum 20-25 de ani. Astăzi, fetele își pierd și virginitatea la o vârstă medie de 15-16 ani și, prin urmare, multe nu știu să se protejeze în mod eficient împotriva sarcinilor nedorite. În mare parte datorită începutului foarte devreme al vieții sexuale, rata sarcinilor nedorite este deosebit de mare în Ungaria: în ultimii ani au fost aproape 60 de avorturi la 100 de nașteri vii, comparativ cu 55 de ani în urmă.

• Dimensiune
    A4