TOP produse

PASCO 200 bobină magnetică filetată

Castigi PUNCTE BONUS in valoare de: 1921 Lei

Peste 30.000 de materiale didactice

O bobină cu bobină de 200 de fire cu o bază cu trei terminale care permit o conexiune cu priză de tip banană pentru măsurarea curentului sau tensiunii.
Spațiile PASCO și bobinele detectorului sunt ideale pentru studierea inducției electromagnetice și a tuturor aspectelor legii Faraday.
  • Pentru demonstrații calitative:
    Cu indicatorul LED bicolor și un magnet cu decalaj variabil, elevii pot vedea când este indus curent în bobina detectorului. Când indicatorul LED este conectat la o bobină a detectorului, LED-ul clipește roșu sau verde în funcție de direcția curentă în timp ce trece prin magnet.
    Pentru demonstrații cantitative:
    Bobinele PASCO pot fi utilizate cu un generator de funcții și osciloscop sau conectate la interfața 850. Controlând bobina câmpului cu un semnal triunghiular, elevii pot deplasa bobina detectorului pentru a determina puterea și direcția câmpului magnetic în diferite locații. Aceștia pot examina unghiul dintre spațiu și bobina detectorului sau efectul modificării frecvenței de acționare.
    Specificații:
    Date bobină: 22 fire, fir de cupru # 22, aprox. 0,65 mm
    Dimensiuni bobină: Raza interioară: 9,8 cm, Raza exterioară: 11,05 cm, Raza medie: 10,5 cm
    Material ax: plastic ABS turnat
    Interfață necesară: Este necesară o interfață 850 pentru acest produs
    Software necesar: Acest produs necesită software PASCO Capstone pentru colectarea și analiza datelor.
  • Gyártó
    PASCO