TOP produse

PASCO 400 bobină magnetică filetată

Peste 30.000 de materiale didactice

O bobină cu bobină de 400 de fire cu o bază cu trei terminale care permit o conexiune cu priză de tip banană pentru măsurarea curentului sau tensiunii.
Spațiile PASCO și bobinele detectorului sunt ideale pentru studierea inducției electromagnetice și a tuturor aspectelor legii Faraday.
  • Pentru o demonstrație calitativă:
    Cu un indicator LED bicolor și un magnet cu slot variabil, elevii pot vedea când se induce curent în bobina detectorului. Când indicatorul LED este conectat la o bobină a detectorului, LED-ul clipește roșu sau verde în funcție de direcția curentă în timp ce trece prin magnet.
    Pentru demonstrații cantitative:

Bobinele PASCO pot fi utilizate cu un generator de funcții și osciloscop sau conectate la interfața 850. Controlând bobina câmpului cu un semnal triunghiular, elevii pot deplasa bobina detectorului pentru a determina puterea și direcția câmpului magnetic în diferite locații. Aceștia pot examina unghiul dintre spațiu și bobina detectorului sau efectul modificării frecvenței de acționare.

Specificații:
    Date bobină: 400 de ture, fir de cupru # 28 (diametru aproximativ 0,32 mm)
    Dimensiuni bobină: diametru exterior: 3,8 cm, diametru interior: 1,9 cm
    Material caroserie: plastic ABS turnat
    Lungimea totală a baghetei: 35,7 cm
    Dimensiuni bare: lățime: 1,9 cm, înălțime: 1,25 cm, lungime: 31,5 cm
    Interfață necesară: Este necesară o interfață 850 pentru acest produs
    Software necesar: Acest produs necesită software PASCO Capstone pentru colectarea și analiza datelor.
  • Gyártó
    PASCO