TOP produse

Produse de calitate pentru școala modernă!

Pentru ofertă personalizată vă rugăm scrieți-ne pe adresa office@stiefel.ro

PASCO 400 bobină magnetică filetată

O bobină cu bobină de 400 de fire cu o bază cu trei terminale care permit o conexiune cu priză de tip banană pentru măsurarea curentului sau tensiunii.
Spațiile PASCO și bobinele detectorului sunt ideale pentru studierea inducției electromagnetice și a tuturor aspectelor legii Faraday. Perioada de livrare- 6-8 săptămâni.
Descriere
Pentru o demonstrație calitativă:
Cu un indicator LED bicolor și un magnet cu slot variabil, elevii pot vedea când se induce curent în bobina detectorului. Când indicatorul LED este conectat la o bobină a detectorului, LED-ul clipește roșu sau verde în funcție de direcția curentă în timp ce trece prin magnet.
Pentru demonstrații cantitative:

Bobinele PASCO pot fi utilizate cu un generator de funcții și osciloscop sau conectate la interfața 850. Controlând bobina câmpului cu un semnal triunghiular, elevii pot deplasa bobina detectorului pentru a determina puterea și direcția câmpului magnetic în diferite locații. Aceștia pot examina unghiul dintre spațiu și bobina detectorului sau efectul modificării frecvenței de acționare.

Specificații:
Date bobină: 400 de ture, fir de cupru # 28 (diametru aproximativ 0,32 mm)
Dimensiuni bobină: diametru exterior: 3,8 cm, diametru interior: 1,9 cm
Material caroserie: plastic ABS turnat
Lungimea totală a baghetei: 35,7 cm
Dimensiuni bare: lățime: 1,9 cm, înălțime: 1,25 cm, lungime: 31,5 cm
Interfață necesară: Este necesară o interfață 850 pentru acest produs
Software necesar: Acest produs necesită software PASCO Capstone pentru colectarea și analiza datelor.
Info produs
Termen de livrare
6-8 săptămâni
PS1041368
Recenzii

Scrie prima recenzie pentru acest produs!

Produse similare