PASCO AC/DC laborator electronic

PASCO AC/DC laborator electronic

Laboratorul electronic AC / DC învață în mod dinamic elementele de bază ale circuitelor AC / DC. Studenții pot utiliza acest kit cu un conector și amplificator pentru computer ScienceWorkshop sau ca unitate autonomă. Tava de stocare conține toate accesoriile, reducând șansa de pierdere a unui rezistor sau unei capacități. Două baterii D sunt necesare pentru utilizare autonomă (nu sunt incluse).
Utilizarea laboratorului de electronică AC / DC cu o interfață universală 550 sau 850 permite studenților să colecteze și să evalueze datele de tensiune și curent. Mai mult, experimentele pot fi conduse cu amplificatorul de interfață universal A 550 sau 850. Perioada de livrare- 6-8 săptămâni.
Pentru a utiliza electronica SPARKvue AC / DC pentru laborator, aveți nevoie de:
Interfață universală 550 sau 850
Senzor de măsurare a tensiunii
Generator de funcții sau amplificator
Notă: Experimentele care necesită 5V și 300mA pot fi efectuate cu 750, nu este necesar un amplificator.

Accesorii:
Placă de circuit de 18 cm x 25 cm
Rezistoare (4,7 - 229 k, 5%, 0,25-5W) (24)
Capacități (1 µF - 330 µF) (7)
Diode (6)
Tranzistori (2)
LED-uri (4)
Suporturi pentru baterii (2)
Socluri pentru becuri (3)
Lămpi (3)
Conectori (36)

Experimente:
Experimente individuale sau prin cercetare:
Panou de testare a circuitului
Luminile din circuit
Legea lui Ohm
Rezistența în circuite
Tensiuni în circuite
Curenți în circuite
Legile lui Kirchhoff
Diode
Tranzistoare

Experimente senzoriale:
Legea lui Ohm II
Circuit RC
Circuitul LR
Circuitul LRC
Laborator cu diode
Laborator tranzistor
Inducție - magnet în bobină

Laboratorul de electronice AC / DC include un ghid al profesorului cu exemple de date pentru fiecare experiment.

Exemple de experimente:
Experiment 5 - Tensiuni în circuite.
Elevii construiesc circuite cu rezistențe diferite cu trei rezistențe. Circuitul este acționat de două elemente D, căderea de tensiune peste rezistențe este măsurată de un multimetru în fiecare aranjament. Elevii sunt întrebați ce tipare au observat în căderea de tensiune în diferite circuite.

Experiment 12 - Circuite RC. Utilizarea unui generator de semnal pentru a conduce circuitul RC. Tensiunea la capacitatea de încărcare este măsurată de un multimetru. În SPARKvue, este reprezentat un grafic tensiune-timp. Studenții ar trebui să calculeze constanta de timp a circuitului pe baza acestor informații.

Experimentul 10 - Inducție. Folosind SPARKvue și senzorul de măsurare a tensiunii, elevii pot măsura forța electromotivă generată de revărsările de pe bobina magnetului. Prin integrarea graficului tensiune-timp, elevii pot măsura, de asemenea, schimbarea fluxului magnetic creat de magnet.
EM-8656