PASCO Accesoriu armonic haotic / controlat

• PASCO Accesoriu armonic haotic / controlat

Accesoriul armonic haotic / controlat permite elevilor să studieze mișcarea haotică sau armonică a unui pendul fizic. Discul poate fi montat pe un senzor de mișcare, deci Software-ul SPARKvue poate fi utilizat pentru a monitoriza și afișa rotația unghiulară și viteza pendulului.
  • Mișcarea haotică a pendulului fizic poate fi creată prin ajustarea atenuării magnetice, a amplitudinii unității și a frecvenței unității. Deoarece placa de aluminiu de 10 cm funcționează cu un oscilator mecanic, doi senzori de rotație măsoară împreună poziția discului și a unității. Rezoluția senzorilor bidirecționali este de 1 °, astfel încât computerul poate afișa cu ușurință amplitudinea, frecvența și faza. Senzorul circular de mișcare reprezintă grafic vibrația amortizată a unui disc de aluminiu. Un magnet mobil permite elevilor să schimbe puterea atenuării magnetice.

Accesorii
    Disc rotativ (9,5 cm diametru, 120 g)
    Greutate excentrică (15 g)
    Arcuri