PASCO Aparat de demonstrare a legii lui Coulomb

• PASCO Aparat de demonstrare a legii lui Coulomb

Cu ES-9070 aparatul demonstrarea legii lui Coulomb, elevii pot măsura cu precizie sarcina, forța și distanța dintre două sfere conductoare. Designul său simetric minimizează sarcinile libere, iar amortizarea magnetică încorporată asigură măsurători rapide și precise. Forța electrostatică este direct legată de unghiul de răsucire (grafic).
  • Experimente tipice:
    Manualul profesorului și datele eșantionului pot fi utilizate pentru a defini și verifica legea lui Coulomb. Există trei moduri de a face acest lucru:
    Prin justificarea legii pătratului invers
    Prin confirmarea relației de putere / încărcare
    Prin determinarea constantei Coulomb

Caracteristici speciale:
    Scală de echilibru încorporată:
    Scara de grade asigură măsurarea precisă a unghiului de rotație a firului de torsiune

Atenuare magnetică:
    Permite măsurări rapide, minimizând disiparea tradițională de curent

Greutati de miligrame:
    Permite măsurarea constantei de torsiune și examinarea liniarității sale

Traseu izolat:
    Calea de plastic calibrată pentru a elimina umplerea oglinzii, care ar avea un impact semnificativ asupra rezultatului final.

Scară de distanță încorporată:
    Scara milimetrică oferă o măsurare precisă a distanței dintre sfere pe o orbită liniară.

Schimbare exactă a taxei:
    O a treia sferă de conducere care este aceeași cu participanții la experiment și permite reducerea sarcinii uneia sau ale ambelor sfere cu unitatea specificată. Această metodă este rapidă și precisă.

Construcție simetrică:
    Fiecare piesă de ghidare este simetrică, datorită căreia defectele datorate apariției încărcării oglinzii sunt practic inexistente.

Accesorii:
    Aparatul lui Coulomb
    A treia sferă conducătoare
    Senzor de încărcare
    Cheie hexagonală și mase de calibrare
    Manual

Principiul de funcționare:
    La sfârșitul unei tije izolate de echilibru, există o sferă conductoare separată de firul de torsiune și pe o cale liniară calibrată corespunzătoare. Distanța acestuia din urmă față de prima poate fi modificată. Când sferele conductoare sunt încărcate, forța dintre ele este proporțională cu răsucirea firului necesar pentru a forma o poziție de echilibru. Elevii începători pot determina, de asemenea, legea pătratului invers într-un experiment simplu.
    Cursanții avansați pot face cercetări mai sofisticate privind repulsia electrostatică.

Specificații:
    Echilibrul torsional
    Ansamblu torsional: sferă conductoare cu diametrul de 38 mm pe o tijă echilibrată de 12 cm
    Sârmă distorsionată: 10-6 Newtoni / grad
    Grad cadran: incremental

Traiectorie liniară calibrată
    Sferă: 38 mm diametru sferă conductoare
    Interval de mișcare: 350 mm, reglabil în milimetri
    Calitatea materialului: fenol (pentru a minimiza încărcările)

Alte instrumente:
    Senzor de încărcare: cablu de 17 cm lungime de 1,5 m cu mufă pentru banane
    Rezistență internă de 200 Ohm