PASCO Aparat pentru legea gazelor ideale

• PASCO Aparat pentru legea gazelor ideale

Cu dispozitivul PASCO este ușor să testați legea gazelor idale. Conectând un manometru și un senzor de temperatură la seringă, elevii pot examina cantitativ relațiile dintre presiune, temperatură și volum. Seringa mare asigură măsurări exacte ale volumului și designul stabil înseamnă experimente consistente, repetabile și fiabilitate pe termen lung.
  • Utilizări tipice:
    Descoperiți sau justificați legea gazelor ideale
    Investigați relațiile dintre presiune și temperatură (Gay-Lussac), presiune și volum (Boyle-Mariotte) și temperatură și volum (Charles)
    Calculați numărul de moli de aer din seringă din datele de presiune, temperatură și volum

Accesorii:
    Seringă pentru legea gazelor ideale
    Sondă cu termistor cu răspuns rapid încorporat
    Port de presiune rapid conectabil

Operațiune:
    Un termistor cu capacitate termică redusă este montat în seringă pentru măsurarea în timp real a schimbărilor de temperatură din seringă. Tuburile și un port de conectare rapidă vă permit să conectați un senzor de presiune la seringă. Pe măsură ce pistonul seringii este apăsat, volumul scade în timp ce presiunea și temperatura cresc. Datele îi vor ajuta pe elevi să înțeleagă mai bine legea ideală a gazelor.

O barieră mecanică de pe pistonul seringii previne deteriorarea termistorului și ajută la realizarea modificărilor bruște (adiabatice) de volum.
    TD-8596A