TOP produse

PASCO Blocuri de topire a gheții

• PASCO Blocuri de topire a gheții

Peste 30.000 de materiale didactice

Blocurile de topire a gheții arată similar, dar sunt realizate din materiale diferite. Un bloc este rece la atingere, în timp ce celălalt se simte călduț. Practic, ambele blocuri sunt la temperatura camerei, dar conductivitatea lor termică este radical diferită.
  • După ce elevii au apucat blocurile, tot ce trebuie să facă este să pună întrebarea: Care bloc de pe gheață se topește mai repede? Un cub de gheață trebuie așezat pe fiecare bloc. Elevii care observă experimentul vor fi surprinși când cubul de gheață se topește în decurs de 2 minute pe blocul „rece”, în timp ce topirea gheții este abia vizibilă pe blocul călduț la atingere.
    Blocul rece este fabricat din aluminiu și are o conductivitate termică mult mai mare prin care conduce căldura între mâna cursantului și cubul de gheață. Blocul călduț este din plastic, care nu conduce cu adevărat bine căldura.
    Pachetul include:
    Bloc de aluminiu