PASCO Camera metabolică

• PASCO Camera metabolică

Camera de metabolizare PASCO este o sticlă de 250 ml cu 2 găuri special concepută pentru senzorii de gaz PASCO, permițând măsurarea simultană a concentrațiilor de oxigen și dioxid de carbon.
  • Cea mai populară metodă de studiu a respirației celulare în laboratoarele biologice este studierea dioxidului de carbon produs prin germinarea semințelor folosind un senzor de CO2. Studiul respirației celulare devine mai cuprinzător atunci când elevii pot colecta simultan date despre CO2 și O2.
    Cum functioneaza?
    Boabele germinante trebuie plasate în camera de metabolizare la temperatura camerei. Folosind senzori PASCO, elevii pot colecta date despre oxigen și dioxid de carbon în cameră și pot examina modul în care se schimbă în timp.
    De asemenea, merită ca elevii să încerce experimentul cu semințe uscate, care nu germinează, ca o comparație. În plus, pot modifica temperatura semințelor (încălzite sau răcite) pentru a detecta modificările metabolismului în funcție de temperatură.
    Specificații:
    Volumul camerei: 250 ml