PASCO Frecarea corpurilor-set

• PASCO Frecarea corpurilor-set

Acest set de corpuri de frecare este diferit de celelalte. Aceste patru tăvi de frecare sunt realizate cu suprafețe diferite (plută, pâslă și 2 materiale plastice) și sunt concepute pentru a fi utilizate cu cărucioare și senzori PASCO. Cu aceste 4 tăvi, elevii pot descoperi concepte precum factori de frecare, frecare statică, frecare de mișcare și ecuații de frecare glisante. Două tăvi cu aceeași suprafață din plastic pot fi conectate pentru a stabili relația dintre suprafață și forțele de frecare glisante.
  • Caracteristici
    Depozitare ușoară: tăvile de frecare pot fi stivuite atât pentru reglarea înălțimii, cât și pentru depozitare
    Versatil: permite elevilor să descopere conceptul de frecare
    Compatibil: poate fi utilizat pentru cărucioare PASCO, greutăți și senzori de forță