PASCO Dispozitiv de forță centripetă

PASCO Dispozitiv de forță centripetă

Studiul mișcării circulareimplică în mod tradițional relațiile dintre forța centripetă, viteză, rază și masă. Cu toate acestea, aceste conexiuni sunt dificil de verificat folosind dispozitive fizice tradiționale. O încercare obișnuită este de a roti cronometrele din cauciuc deasupra capurilor elevilor. Dispozitivul de forță centripetă combină o abordare de „masă oscilantă” cu senzori și un motor electric de înaltă calitate pentru a crea un sistem care să permită studenților să exploreze empiric aceste conexiuni. Perioada de livrare- 6-8 săptămâni.
Aplicații tipice:
Forța centripetă în funcție de viteză
Forța centripetă în funcție de masă
Forța centripetă în funcție de rază

Caracteristici:
Cadru stabil: Cadrul metalic poate fi atașat cu ușurință la un suport inelar utilizând clema inclusă. Cadrul poate fi, de asemenea, atașat la o masă cu o clemă mare pentru masă.
Motor de înaltă calitate: durează mulți ani dacă este folosit de studenți.
Măsurători computerizate: senzorul de forță și optocularul facilitează măsurarea forței, vitezei unghiulare și vitezei tangențiale.

Accesorii
Cadru cu motor încorporat de 12 DC
Cablu de conectare
Braț pivotant cu rulment cu bile
Hardware pentru conexiunea optocularului
Suport de masă pentru mase libere
Suport de masă pentru mase fixe
2 buc. greutate 5 g
2 buc. greutate 10 g
2 buc. greutate 20 g

Operațiune:
Brațul rotativ are o canelură cu o masă prinsă în două lungimi. Una dintre mase se poate deplasa liber pe lungimea canelurii. „Greutatea liberă” este conectată la un cablu mic care rulează într-un șurub, care acționează ca un senzor de forță sub centrul brațului. Rotirea rulmentului cu bile asigură că cablul nu se răsucește pe măsură ce pârghia se rotește. Cealaltă masă se află la aceeași distanță de centru cu masa liberă, echilibrând astfel pârghia. Un steag atașat în partea de jos a „masei fixe” trece prin optocular o dată pe tură, permițând SPARKvue să calculeze viteza unghiulară și tangențială a masei.

Specificații
Braț pivotant: 24,6 cm lungime
Motor: 12V DC 0,5 A
Cadru: bază: 15 * 8,5 cm; spate: 11,5 * 8,5 cm
Greutate (cu motor, cablu și braț rotativ): 2,10 kg
Suport de greutate liber: 4g (cu șuruburi)
Suport de greutate fix: 2,5 g (cu șuruburi)
Șurub cu aripi: 0,5g
Greutăți: 5 g, 10 g, 20 g
Mingi portante: greutate: 12,5 g

Interfață necesară
Pentru a utiliza acest produs este necesară interfața universală PASCO 550 sau interfața universală 850.

Software necesar:
Utilizarea software-ului PASCO necesară sau recomandată pentru acest produs pentru colectarea și evaluarea datelor. Se poate utiliza software-ul SPARKvue sau PASCO Capstone.