TOP produse

PASCO Echipament de bază pentru măsurarea curentului

• PASCO Echipament de bază pentru măsurarea curentului

Peste 30.000 de materiale didactice

Un fir care transportă curent este supus unei forțe într-un câmp magnetic care este diagonală atât la fir cât și la direcția câmpului magnetic. Cu ajutorul contorului de curent de bază, elevii pot examina cantitativ interacțiunea dintre un fir care transportă curent și un câmp magnetic. Lungimea firului, curentul și câmpul magnetic pot fi variate, iar forța rezultată poate fi măsurată în funcție de acestea.
Adăugați kitul de accesorii Contor curent și elevii pot determina modul în care unghiul dintre fir și câmpul magnetic afectează forța. Cu această adăugare, toate variabilele pot fi examinate.
1 sau chiar 6 magneți pot fi atașați la bara de fier, care este ea însăși situată pe o scară de gram. Un conductor ar trebui să fie suspendat între magneți. Greutatea magneților și a barei de fier poate fi măsurată. După măsurare, un curent (0-5 A) trebuie aplicat conductorului. Abaterea de la balanță face posibilă măsurarea forței dintre conductor și câmpul magnetic.
Există 6 lungimi diferite de conductoare în pachet, care pot fi ușor schimbate, menținând în același timp poziția necesară pentru repetabilitatea experimentului în câmpul magnetic. Câmpul magnetic este proporțional cu numărul de magneți utilizați.
  • Experimente tipice:
    Forța vs. Intensitatea curentului electric
    Forța vs. Lungimea firului
    Forța vs. Camp magnetic
    Forța vs. Unghi (necesită set de accesorii pentru contor)

Caracteristici speciale:
    Poate fi folosit pentru a măsura forța în funcție de curent, câmp magnetic și unghi
    Forța poate fi măsurată folosind o scară de gram

Pachetul include:
    Magneți de fixare a tijei de fier
    Magneți mobili (Figura 6)
    Ghidaje (1, 2, 3, 4, 6 și 8 cm lungime) (6)