PASCO Modelul brațului uman

• PASCO Modelul brațului uman

Modelul PASCO Human Arm simulează mușchiul și mișcarea unui braț uman real. Pentru a activa mișcarea brațului, elevii trag cablul cu un senzor de forță. Deplasările sunt măsurate pe umăr și cot cu cele două potențiometre încorporate conectate la senzorul PASCO Protractor inclus. Din aceste informații, se poate determina forța aplicată la ridicarea obiectului. De asemenea, elevii pot evalua munca depusă de facultate aruncând o minge și energia cinetică a mingii.
Brațul poate efectua mai multe mișcări, cum ar fi tragerea și ridicarea unui obiect sau a unei mingi, încercuind-o. Se activează diferiți mușchi ai brațelor în funcție de discurile selectate. Măsurările forței statice pot fi, de asemenea, efectuate pentru a vedea cum se modifică tensiunea musculară în diferite locuri.

• Caracteristici principale:
    Modelul de lucru al puterii umane
    Asocierea activității musculare triceps / biceps cu mișcarea brațului
    Măsurarea forței rezultatw din ridicarea greutăților
    Test de aruncare a mingii

Conţinut:
    PASCO PASPORT senzor de unghi
    Braț
    Greutate interschimbabilă
    Sârmă și cablu de blocare
    Suport de montare cu tijă
    Tijă de montare a senzorului de forță