TOP produse

• PASCO Pendul balistic
Castigi PUNCTE BONUS in valoare de: 19514 Lei

Peste 30.000 de materiale didactice

Pendulul balistic vă permite să determinați viteza de aruncare măsurând greutatea și măsurând unghiul brațului.
  • O demonstrație fizică clasică pentru a examina legea conservării energiei și legea conservării impulsului. Pendulul balistic PASCO oferă experimente de înaltă precizie și repetabile. Experimentul este incredibil de simplu, deoarece nu folosește decât măsurători simple de masă și distanță. Acuratețea sistemului PASCO face rezultatele valoroase și cuantificabile. Conceput pentru experimente flexibile și inflexibile.

Caracteristici speciale:
    Repetabilitate: cele trei setări de viteză de pe lansatorul de aruncare produc viteze consistente.
    Precizie: Scara de măsurare 0-80 ° are o rezoluție de 1/2 °, astfel încât rezultatele experimentale corespund valorilor prezise cu o precizie de 2,5%.
    Depozitare compactă: patru unități pot fi stocate în același spațiu ca un pendul balistic în stil vechi
    Pendul detașabil: Scoateți pendulul pentru a determina masa și centrul de greutate al acestuia. Poate oscila liber, astfel încât elevii să poată determina momentul de inerție. Montați pendulul cu capul în jos, astfel încât mingea să se fixeze în testele de impact elastic.
    Schimbați greutatea mingii și a pendulului: două greutăți de 50 de grame pot fi adăugate la pendul, două oțel și două bile de plastic sunt incluse.
    Lansator de proiectile: Montați lansatorul de proiecte pe cealaltă parte a bazei și elevii vor avea acces la toate proiectilele asociate cu lansatorul de proiectile.
    Măsurarea unghiulară unică: pendulul balistic PASCO împinge un indicator cu frecare redusă și greutate redusă în punctul cel mai înalt. Rămâne acolo, asigurând o măsurare precisă.
    Adăugați greutăți: două greutăți de 50 de grame pot fi adăugate la pendul, două bile de oțel și două bile de plastic sunt incluse.

Accesorii:
    Pendul și bază balistică
    Lansator de proiectile (interval scurt)
    2 buc. Bile de plastic de 2,5 cm
    Bile de oțel de 2,5 cm

• 2 buc. masele
    Accesoriu de coliziune 2-D
    2 buc. șaibă de nailon
    2 buc. șurub cu aripă
    Ochelari de protecție (2 perechi)
    Instrucțiuni de utilizare și testare

Operațiune:
    Un proiectil lovește pendulul, provocând creșterea acestuia.
    Folosind masa proiectilului, masa pendulului și creșterea pendulului, elevii pot calcula energia pozițională a sistemului.
    Deoarece energia pozițională este egală cu energia cinetică a pendulului în punctul cel mai de jos, elevii ar putea calcula viteza pendulului la impact.
    Folosind legea conservării impulsului, viteza unui proiectil poate fi ușor calculată.
  • Gyártó
    PASCO