TOP produse

PASCO Pendul balistic (fără lansator)

Peste 30.000 de materiale didactice

Pendulul balistic vă permite să determinați viteza de aruncare măsurând greutatea și măsurând unghiul brațului.
  • Prezentare generală:
    O demonstrație fizică clasică pentru a studia legea conservării energiei și a conservării impulsului lege. Pendulul balistic PASCO oferă experimente de înaltă precizie și repetabile. Experimentul este incredibil de simplu deoarece nu folosește altceva decât măsurători simple de masă și distanță. Acuratețea sistemului PASCO face rezultatele valoroase și cuantificabile. Conceput pentru experimente flexibile și inflexibile.

Funcții speciale:
    Repetabilitate: cele trei setări de viteză produc viteze consistente pe lansator.
    Precizie: scara 0-80 ° are o rezoluție de 1/2 °, astfel încât rezultatele experimentale se încadrează în 2,5% din valorile prezise.
    Stocare compactă: patru unități pot fi stocate în același spațiu ca un pendul balistic în stil vechi
    Pendul detașabil: îndepărtați pendulul pentru a determina greutatea și centrul de greutate al acestuia. Poate oscila liber, astfel încât elevii să poată determina momentul de inerție. Montați pendulul cu capul în jos, astfel încât mingea să se fixeze în testele de impact elastic.
    Schimbați greutatea mingii și a pendulului: două greutăți de 50 de grame pot fi adăugate la pendul, sunt incluse două bile de oțel și două bile de plastic.
    Lansator de proiectile: montați lansatorul de proiectile pe cealaltă parte a bazei, iar studenții vor avea acces la toate proiectilele legate de lansatoarele de proiectile.
    Măsurarea unghiului unic: pendulul balistic PASCO apasă un indicator cu frecare redusă și greutate redusă până la punctul cel mai înalt. Rămâne acolo, asigurând o măsurare exactă.
    Adăugați greutăți: două greutăți de 50 de grame pot fi adăugate la pendul, două bile de oțel și două bile de plastic incluse.

Accesorii :
    Pendul și bază balistică
    2 bile de plastic de 2,5 cm
    2 bile de oțel de 2,5 cm
    Accesoriu de coliziune 2-D
    Șaibă din nailon
    Șurub
    Ochelari de protecție (2 perechi)
    Instrucțiuni de utilizare și experimentare

Operațiune:
    Un proiectil lovește pendulul, provocând creșterea acestuia.
    Folosind greutatea glonțului, greutatea pendulului și creșterea pendulului, elevii pot calcula energia pozițională a sistemului.
    Deoarece energia pozițională este egală cu energia cinetică a pendulului în punctul cel mai de jos, elevii ar putea calcula viteza pendulului la impact.
    Folosind legea conservării impulsului, viteza unui proiectil poate fi ușor calculată.
  • Gyártó
    PASCO