PASCO Scaun pivotant cu ax circular

• O încercare impresionantă de a demonstra rotația și persistența vortexului. Două dispozitive într-unul!
    Butucul inferior al roții poate fi echipat cu un rulment cu bile de precizie, cu o plată rotativă cu frecare redusă. Elevii pot examina și percepe relația dintre efectul de inerție și viteza unghiulară. Experimentele pot fi efectuate în picioare, așezat sau culcat. Platanul rotativ poate fi condus cu un cablu. Design durabil, sigur, rulment cu bile fără frecare.
    Placă rotativă 480 mm Ø, înălțime totală 470 mm
    ME-6856