PASCO Sistem pectrofotometric pentru scopuri educaționale

Spectrofotometrul educațional PASCO poate fi utilizat pentru a preda regularități optice de bază și pentru a efectua măsurări cantitative.
  • Folosind spectrofotometrul cu software-ul PASCO Capstone, elevii pot descoperi relațiile dintre diferite unghiuri, lungimi de undă și intensități și pot reprezenta grafic liniile spectrale care părăsesc tubul de descărcare. Pot fi reprezentate mercur, sodiu, heliu, neon, kripton și argon - pot fi detectate chiar și liniile din seria Balmer observate în hidrogen.

Elevii pot analiza, de asemenea, permeabilitatea diferitelor filtre, soluții chimice și chiar spectrul de absorbție al unei frunze. Cu doar câteva instrumente, atât de multe aspecte fizice pot fi învățate de către elevi.
    Odată cu achiziționarea setului complet, este posibil să se studieze simultan mai multe fenomene optice. (Spectrofotometru, bancă optică, diafragmă, senzori ScienceWorkshop). Totuși, spectrofotometrul PASCO este, de asemenea, excelent pentru utilizare cu un set de bancă optică și senzor existent.

Notă: Designul deschis al spectrofotometrului este doar în scop educativ. Nu este potrivit în scopuri industriale și de cercetare.

Caracteristici speciale:
    Fante paralelizante: 5 fante în spectru între 0,1-1,5 mm
    Lentile paralele: distanță focală de 100 mm, lentile acoperite cu diametrul de 50 mm
    Rețea de difracție: de înaltă calitate, cu o densitate a rețelei de 600 linii / mm
    Lentile de focalizare: distanță focală de 100 mm, lentile acoperite cu diametrul de 50 mm

Atenţie!
    Pentru a utiliza spectrofotometrul PASCO aveți nevoie de:
    Interfața universală PASCO 550 sau interfața universală PASCO 850
    Software-ul PASCO Capstone
    Componentele sistemului de spectrofotometru educațional (OS-8539):
    Accesorii pentru spectrofotometru educațional (OS-8537)
    Bancă optică (60 cm) (OS-8541)