TOP produse

PASCO Trusa genetică mitocondrială

• PASCO Trusa genetică mitocondrială

Peste 30.000 de materiale didactice

• În acest experiment, studenții se confruntă cu doi pacienți care produc simptome ale MELAS (Boli mitocondriale cerebrale, acidoză lactică, episoade asemănătoare accidentului vascular cerebral) și trebuie să le examineze istoricul familial și probele de ADN mitocondrial pentru a ajuta la diagnostic. Trusa conține ADN sintetic pre-digerat, astfel încât elevii să se poată concentra asupra evaluării în timpul acestei activități.
    Laboratorul constă din două activități de bază: formarea arborelui genealogic din istoricul de caz al pacientului și analiza moleculară a mutațiilor punctuale din genomul mitocondrial.
    Această activitate este rezultatul muncii comune a PASCO, Carnegle Institution for Science, GENA, Smithsonian Institute și University of Alabama, iar produsul a fost dezvoltat în colaborare cu Edvotek.
    Accesorii:
    Conținutul probelor de ADN QuickStrip: Marker de ADN standard, probe de ADN de 40 ul.
    Notă: Această activitate necesită un ansamblu de electroforeză care nu este inclus în kit.
    Probe ADN QuickStrip (6)
    Pulbere UltraSpec-Agaroză, 3,0 g
    Tampon de electroforeză (50x), 60 ml
    Cartonaș albastru InstaStain ™ (6)
    Pipetă de livrare treptată
    Pipetă de livrare (10)

Operațiune:
    Elevii câștigă experiență prin finalizarea următoarelor procese:
    Examinarea produselor de digestie de restricție prin electroforeză pe gel pentru a detecta mutații punctuale în genomul mitocondrial.
    Formarea arborelui genealogic din istoricul familial al pacientului pentru a determina tiparul ereditar al unei boli genetice.
    Adunarea dovezilor bazate pe diagnosticul molecular și formarea arborelui genealogic pentru a confirma un diagnostic de boală genetică.
  • Gyártó
    PASCO