PASCO Tub de rezonanță economică

• PASCO Tub de rezonanță economică

Elevii vor auzi cu siguranță frecvențele rezonante din acest tub. Două tuburi de carton interblocate cu un cronometru intern detașabil permit elevilor să efectueze experimente de rezonanță pe tuburi deschise și închise. Elevii pot folosi tubul interior al pistonului pentru a modifica lungimea coloanei de aer pentru a observa efectul acesteia asupra frecvențelor rezonante. Există o măsurătoare cu bandă pe tubul pistonului pentru a indica lungimea coloanei de aer. Scoateți tubul pistonului și rămâne un tub deschis cu lungime constantă pentru testare ulterioară. Elevii pot schimba frecvența sursei de sunet pentru a examina probele de frecvență rezonantă din tubul deschis.
  • Sarcini sugerate:
    Determinarea lungimilor tubului la care frecvența este constantă.
    Determinarea frecvențelor la care rezonanța poate fi observată la o lungime constantă a tubului.
    Determinarea vitezei sunetului în aer.
    Găsirea relației dintre lungimile rezonante măsurate în tubul închis și tubul deschis.

Caracteristici:
    Un capac cu capăt detașabil pe tubul interior permite dispozitivului să fie utilizat ca tub deschis sau închis.
    Există două părți la scara de dimensiuni pe tubul interior: una indică lungimea rezonanței atunci când capacul final este în poziție și cealaltă când este îndepărtată.
    Un suport convenabil pentru tuburi asigură faptul că tubul nu se rostogolește de pe masă.

Accesorii:
    Țeavă exterioară (lungime: 1,3 m, diametru: 0,15 m)
    Tub interior (cu bandă de măsurare și capac la un capăt)
    Rafturi pentru tuburi (2)

Operațiune:
    Generați o undă sonoră limpede la câțiva centimetri de la capătul tubului. Modificați lungimea tubului sau frecvența undei sonore. Când tubul este acționat la o frecvență de rezonanță specifică, sunetul este mai puternic.

Specificații:
    Lungimea conductei exterioare: 1,3 m