Produse de calitate pentru școala modernă!

Pentru ofertă personalizată vă rugăm scrieți-ne pe adresa office@stiefel.ro

PASCO 2000 bobină magnetică filetată

PASCO 2000 bobină magnetică filetată

O bobină cu bobină de 2000 de fire cu o bază cu trei terminale care permit o conexiune cu priză de tip banană pentru măsurarea curentului sau tensiunii.
Spațiile PASCO și bobinele detectorului sunt ideale pentru studierea inducției electromagnetice și a tuturor aspectelor legii Faraday. Perioada de livrare- 6-8 săptămâni.
Descriere
Pentru demonstrații calitative:
Cu indicatorul LED bicolor și un magnet cu decalaj variabil, elevii pot vedea când este indus curent în bobina detectorului. Când indicatorul LED este conectat la o bobină a detectorului, LED-ul clipește roșu sau verde în funcție de direcția curentă în timp ce trece prin magnet.
Pentru demonstrații cantitative:
Bobinele PASCO pot fi utilizate cu un generator de funcții și osciloscop sau conectate la interfața 850. Controlând bobina câmpului cu un semnal triunghiular, elevii pot deplasa bobina detectorului pentru a determina puterea și direcția câmpului magnetic în diferite locații. Aceștia pot examina unghiul dintre spațiu și bobina detectorului sau efectul modificării frecvenței de acționare.
Specificații:
Date bobine: 2000 filet, fir de cupru # 36 (diametru aprox. 0,13 mm)
Dimensiuni bobina: diametru interior: 1,9 cm; diametru exterior: 3,8 cm
Material caroserie: plastic ABS turnat
Lungimea totală a sculei: 35,7 cm
Dimensiuni bare: latime: 1,9 cm; înălțime: 1,25 cm; lungime: 31,5 cm
Interfață necesară: Este necesară o interfață 850 pentru acest produs
Software necesar: Acest produs necesită software PASCO Capstone pentru colectarea și analiza datelor.
Info produs
Termen de livrare:
6-8 săptămâni
Cod produs:
EM-6713
Recenzii
Scrie prima recenzie pentru acest produs!
Produse similare