TOP produse

Produse de calitate pentru școala modernă!

Pentru ofertă personalizată vă rugăm scrieți-ne pe adresa office@stiefel.ro

PASCO LED indicator

Când este conectat la o bobină detector, LED-ul luminează roșu sau verde pe măsură ce bobina detector trece printr-un magnet pentru a indica direcția în care curge curentul în bobina detectorului.
Spațiile PASCO și bobinele detectorului sunt ideale pentru studierea inducției electromagnetice și a tuturor aspectelor legii Faraday. Perioada de livrare- 6-8 săptămâni.
22000 Lei
Descriere
Pentru o demonstrație calitativă:
Cu un indicator LED bicolor și un magnet cu slot variabil, elevii pot vedea când se induce curent în bobina detectorului. Când indicatorul LED este conectat la o bobină a detectorului, LED-ul clipește roșu sau verde în funcție de direcția curentă în timp ce trece prin magnet. Bobinele PASCO pot fi utilizate cu un generator de funcții și osciloscop sau conectate la interfața 850. Controlând bobina câmpului cu un semnal triunghiular, elevii pot deplasa bobina detectorului pentru a determina puterea și direcția câmpului magnetic în diferite locații. Aceștia pot examina unghiul dintre spațiu și bobina detectorului sau efectul modificării frecvenței de acționare.

Date tehnice (valori maxime):
Putere: Roșu: 105 mW, verde: 105 mW
Curent continuu: roșu: 30 mA, verde: 25 mA
Curent maxim: Roșu: 160 mA, verde: 140 mA

Interfață necesară: Este necesară o interfață 850 pentru acest produs.
Software necesar: Acest produs necesită software PASCO Capstone pentru colectarea și analiza datelor.
Info produs
Termen de livrare
6-8 săptămâni
EM-6714
Recenzii

Scrie prima recenzie pentru acest produs!

Produse similare