PASCO Rezervor de fotosinteză

• PASCO Rezervor de fotosinteză

Rezervorul de fotosinteză PASCO a fost special dezvoltat pentru a măsura cât mai complet posibil producția de oxigen în timpul procesului de fotosinteză.
  • Ce laborator biologic ar putea fi complet fără un echipament experimental pentru fotosinteză? Experimente tipice de fotosinteză îi determină pe elevi să tragă concluzii în timp ce examinează modul în care se modifică rata fotosintezei cu adăugarea de cloroplast și colorant. De asemenea, îi ajută pe studenți să înțeleagă mai bine conceptul de fotosinteză prin măsurarea producției de oxigen. Rezervorul de fotosinteză este format din două camere de plexiglas aranjate concentric. Acest design unic permite elevilor să controleze mediul experimental fără a fi deranjați în vreun fel. În plus, dopul de cauciuc etanșează mediul interior, astfel încât oxigenul din probă să nu se amestece cu aerul exterior. Există două găuri în suprafața dopului de cauciuc în care se află senzorii. Această soluție permite inserarea și îndepărtarea ușoară a senzorilor.

Caracteristicile produsului:
    Măsoară direct producția de O2
    Controlează mediul experimental
    Poate fi folosit pentru a monitoriza raportul fotosinteză / respirație

Senzor optic de oxigen dizolvat PASPORT (PS-2196)
    Agitator magnetic (SE-7700)
    PS1041066