PASCO generator de transfer de energie

• PASCO generator de transfer de energie

Generatorul de transfer PASCO de energie demonstrează conversia energiei poziționale gravitaționale în energie electrică pe măsură ce un corp căzător rotește un magnet între două bobine. Designul deschis permite identificarea ușoară a părților esențiale ale generatorului. Lampa accesorie sau rezistorul de sarcină pot fi conectate la prizele de ieșire de tip banană. Un contor PASCO de curent / tensiune poate fi utilizat pentru a măsura tensiunea, curentul și puterea generate.
  • Înfășurând șirul la diferite grade ale șurubului cu trei trepte, generatorul se rotește la viteze diferite. Cu cât raza melcului este mai mică, cu atât masa cade mai lentă și cu atât mai mare este energia de poziție convertită în energie electrică. Pentru conectarea accesoriilor sunt incluse o mufă cu LED și o mufă de rezistență de 100 ohmi. Atât LED-ul, cât și mufa rezistorului se încadrează în ieșirile de la conectorul de tip banană de pe carcasa generatorului. Fiecare fișă conține doi conectori pentru conectarea unui voltmetru pentru achiziționarea datelor computerului. Fișa LED permite utilizatorului să observe efectele electrice vizibile pe măsură ce rotește tija generatorului. Pe măsură ce elevul rotește generatorul, LED-ul se aprinde. Pentru utilizare cu mufe de rezistență cu senzori, recomandăm elevului măsoare efectul rotației generatorului asupra puterii, tensiunii și energiei.
    O clemă de tijă încorporată poate fi utilizată pentru a monta generatorul pe un suport de tijă.

Accesorii:
    Generator cu melc în trei trepte
    Montat pe mufa LED roșu-verde
    Rezistor de încărcare de 100 Ohm montat pe mufă
    Mâner generator de transfer de energie
    O bobină de fire

Specificații:
    Generator: 3/4 magnet de neodim, 2400 bobine cu fir
    Mufă rezistor: 100 Ohm
    Mufă LED: 220 g max. sarcina recomandată
    Melc cu trei trepte: prima treaptă: 1,3 cm în diametru; a doua: 3,2 cm în diametru; a treia 3: 5,2 cm în diametru
    Fire: 137 metri