PASCO Experiment de încărcare electrostatică

Acest experiment a fost conceput pentru a fi utilizat cu software-ul PASCO Capstone.
El folosește instrumente clasice: o cușcă Faraday și sfere de ghidare. Elevii observă, de asemenea, umplerea corpurilor cu contact direct și inducție. Încărcarea poate fi măsurată cu ajutorul unui electrometru cu impedanță ridicată. Elevii examinează distribuția sarcinii pe corpuri conductoare de diferite forme. Folosind o sferă perforată, se arată că nu există nicio sarcină pe suprafața interioară a conductorului încărcat. Perioada de livrare- 6-8 săptămâni.
Subiecte acoperite:
Metode de încărcare