PASCO Telescop/microscop

Elevii pot asambla un telescop astronomic, un telescop Galileo și un microscop pe o bancă optică. Folosind un vizualizator de rețea, acestea pot vizualiza și descrie modul în care un sistem multi-obiectiv schimbă imaginile.
Metoda de paralaxă poate fi utilizată pentru localizarea imaginilor virtuale. Elevii desenează o diagramă cu raze și măsoară mărirea dispozitivelor.
Teoriile discutate:
Sisteme multi - lentile
A mari
Parallax
Descrierea imaginilor

Experimentul este gratuit pentru descărcare.
    PS1046036