• Százalékszámítás kétoldalas fixi munkalap- Calcularea procentelor/ cu pagină de lucru

Fișa de lucru este un supliment excelent pentru pregătirea la ora de matematică pentru elevii claselor mari.
  • După cele patru operații de bază, cea mai obișnuită, cea mai importantă operație aritmetică pe care o vor folosi în timpul vieții lor de adult este calcularea procentuală - însă profesorii de matematică experimentați spun că, în ciuda relativității sale simple, de obicei este dificil de înțeles și de predat. De obicei, profesorii prezentă cât mai multe exemple simple, cum ar fi tăierea benzilor de cusut, stivuirea bastoanelor de lemn, domino-urile, introducerea unei rigle de o sută de centi ... Această fișă facilitează înțelegerea procentelor cu ajutorul celor mai simple, mai amuzante ilustrații posibile, dar unii jucători au și sarcini. Pentru utilizatorii avansați, produsul prezintă, de asemenea, trei exemple care pot fi utilizate pentru a rezolva formulele de calcul procentual. Cu ilustrații jucăușe, fișă ajută elevii să însușească facilitează informațiile noi. Fișa poate fi arhivată în orice mapă, colectată împreună cu celelalte fișe de lucru, astfel încât cunoștințele de bază pot fi organizate și revizuite. Avantajul său este suprafața dublă: o parte pentru învățare, cealaltă pentru exerciții. În acest fel elevul este capabil să se autocontroleze. Deoarece este rezistentă la apă, fișa poate fi curățată și scrisă din nou și din nou.

• Dimensiune
    A4